Kemoterapi Sonrası Protez Saç Uygulaması?

 

Kemoterapi sonrası saç dökülmesi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; kanser tedavisi gören hastaların bu ilaçların yan etkisine bağlı olarak saçlarının dökülmesi diyebiliriz. Bu durum tamamen kemoterapide kullanılan ilacın kullanma şekli ve miktarına göre değişmektedir. Yapılan tedavi planlaması da bunda etkili olmaktadır. Bu saç dökülmesi olayı ilaçlardan kaynaklanan bir etkiden olduğu için geçici bir durumdur. bunun yanında kemoterapi tedavisi gören insanların moral bakımından oldukça yüksek düzeyde olmaları gerekir. Hatta bunun için bu dönemlerde başa takılan bone, peruk gibi alınan önlemler sonucu moral bozukluğu az da olsa yenilebilir. Kemoterapi ara verildiği zaman saç dökülmesi durur ancak tedavi devam ettiği sürece saç dökülmesi de devam eder.

Neden Saç Protezi?

Bunun için bir çok neden bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi denilebilecek olan saç ekimi işlemi kemoterapi hastaları için pek uygun olmayabilir. Bunun nedeni ise uzun sürecek bir işlem olması, hastanın zaten kemoterapi ilaçları ile yaşadığı ağrılara bir yenisinin eklenmesi ve de sonuç olarak kesin bir çözüm sunmamasıdır. Saç ekimi yapıldığı takdirde bu gibi sonuçlar ile karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda protez saç uygulaması mutlaka kemoterapi gören bu insanlar için daha kısa vadede ve kesin çözüm sunması açısından daha çok tavsiye edilmektedir. Bireyler 2 ila 3 ay gibi kısa bir süre içerinde yeni saçlarına kavuşabilmektedirler.

Saç Protezi Nasıl Yapılır?

Protez saç uygulamasında kemoterapi hastalarında özellikle cerrahi bir müdahale gerekmediğinden dolayı, özellikle ikinci bir ağrı dönemi yaşamamalarında önemli bir konudur. Hem daha güzel, hem daha sağlıklı ve bunun yanında daha kolay bir yöntemdir. Uzman bir ekip tarafından yapılan saç protezleri uygulamaları sonrasında istediğiniz zaman duş alabilir ve saçlarınıza istediğiniz zaman fön çekebilirsiniz. Bunun yanında saç protezi uygulamasının yapılabilmesi için saç dökülmesi olayının tamamen durmuş olması ve de devam etmiyor olması gerekmektedir. Böyle bir durumda eğer saç dökülmesi devam ediyor ise kesinlikle bu işleme başlamamalıdır. Aksi takdirde dökülme devam edeceğinden yeni protez yapılan saçlar da dökülecektir. Bu da maalesef daha güzel bir görünüm kazanmak isterken ortaya daha kötü bir görüntü çıkmasına neden olabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir