Protez Saçın Bakımı Zor Mudur?

Önceden saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler takma saç ya da peruk denilen ürünler kullanmaktaydı. Fakat son birkaç bu yöntemlerin arasına eklenen protez saç bu yöntemleri mazide bıraktı. Protezin aslında kelime anlamı tıbbi terim olduğu için ve kullanım amacının aynı olması nedeni ile eskimiş ve alay konusu olan peruk ya da takma saçtan daha hoş karşılanmaktadır. Çeşitleri de kalite ve tutturulma biçimine göre değişiklik göstermektedir.
  Protez Saçın Ömrü Ne kadardır?
Protez saç kullanım ömrü bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Mesela aynı saç yoğunluğunda alt yapı özelliklerinin altında üretilen iki farklı protezi birbirleri ile kıyaslandığı zaman genellikle protezi kullanan kişiler kullanımı belirliyor. Aynı protezi biri 6 ay kullanırken, bir başkası ise 1 sene, dikkatli ve özenli kullandığında 1.5 sene bile kullanabilmektedir. Kalın ve estetik güzelliği olmayan bir protez saçı 2 ila 3 yıl kullanabilirken, hafif, doğal ve estetik görünümü olan bir protez saçın kullanım ömrü de 6 ay ya da 1 yıl arasında değişmektedir. Protez saçların belirli bir süre için kullanım ömürleri bulanmaktadır. Ancak bu ömür tercih edilen sisteme ve modele göre değişmektedir. Bununla beraber kullanan kişilerin protezi kullanma şekli ve tarzı da bu sürecin kısalıp ya da uzamasına etkili olmaktadır.
 Protez Saçın Bakımı
Takma saç, peruk ya da saç ekimi yaptırmayanların tercihi olan protez saçların bakımı kullanıcısını yormayacak bicinde gerçekleştirilir ve kısa zamanda tamamlanır. Temel bakım diye nitelendirilen bakım günlük bakımı ile ilgilidir. Protezler çak güçlü olduğundan dolayı su, hava gabi dış etkilere karşı doğal tepkiler göstermektedir. Fakat bazı durumlarda istenmeyen tepkiler görülebilir. Bu aşamada sadece birkaç küçük kural ile istenmeyen sonuçların önüne geçilebilir. Bunların haricinde düzenli olarak aylık saç bakım işlemleri zamanında yapılmalıdır. Protez saçlarda bakım işleminde protezin bulunulduğu bölge hedeflenir ve kısım protez uygulaması için uygun hale getirilerek, temizleme ve bakım işlemleri uygulanır. Böylece protez saç kullananların kullanım süresi boyunca rahat olması gerekir. Protez saçın bakımı özel merkezlerde uzman kişilere yaptırılmalıdır. Bu sayede hem sac dokusuna hem de Protez saça hiçbir şekilde zarar verilmez.  Bakım süreci boyunca Protez saçın kişinin kendi saçı ile uyumlu olması sağlanır. Böylece gerektiği zaman kesme, boyama işlemi gerçekleştirilerek özel görünümlü saçlara kavuşmasını sağlamaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir